Rýchle správy
Home » Technika » Nissan predstavuje víziu “Inteligentná mobilita Nissan”

Nissan predstavuje víziu “Inteligentná mobilita Nissan”

Predvádzacie jazdy technológií v roku 2016 a predvádzacie jazdy s pilotovaným riadením v Európe v roku 2017 

139108_1_5_resizeSpoločnosť Nissan si kladie za cieľ dosiahnuť nulové emisie a nulový počet nehôd so smrteľnými následkami. V marci na medzinárodnom ženevskom autosalóne predstavila svoju víziu Inteligentnej mobility. Vízia Inteligentnej mobility má za cieľ inšpirovať vývoj výrobkov Nissan a určuje štýl dôležitých rozhodnutí spoločnosti o tom, ako majú byť automobily poháňané, ovládané a ako sa budú začleňovať do života spoločnosti. To všetko bez toho, aby bola akokoľvek opomenutá snaha sprostredkovať vodičom väčšie potešenie z jazdy.

„Vízia Inteligentnej mobility je projekt, ktorým chceme zákazníkom z celého sveta priniesť bezpečnejšiu a udržateľnejšiu budúcnosť,“ hovorí Carlos Ghosn, výkonný riaditeľ spoločnosti. „Aby bolo možné túto víziu naplniť, predstavil Nissan dlhodobú stratégiu, podporenú významnými investíciami do výskumu a vývoja.  Vďaka tomu dokázala spoločnosť v roku 2010 – skôr ako akákoľvek konkurencia – uviesť na trh typ LEAF, prvý sériovo vyrábaný elektromobil na svete. Vízia tiež poháňala vývoj najmodernejších technológií umožňujúcich autonómnu jazdu. Tieto technológie budú medzi sériovo vyrábanými vozidlami dostupné do roku 2020. Kroky ako tieto umožňujú spoločnosti Nissan ponúknuť výhody elektromobilov a autonómnej jazdy toľkým zákazníkom, koľkým to len bude možné, a hlavne byť naďalej tým, kto určuje cestu k novej ére mobility.“

Spoločnosť Nissan necháva jadro Inteligentnej mobility spočívať na inováciách v týchto troch oblastiach:

  • Nissan Intelligent Driving – technológia prispievajúca k istejšej jazde, ktorá vznikla vďaka technológii autonómnej jazdy, technológii pilotovaného riadenia (Piloted Drive)
  • Nissan Intelligent Power – viac účinnosti a výkonu. Technológia elektromobilov
  • Nissan Intelligent Integration – nové spojivo medzi automobilmi a spoločnosťou

Každá oblasť predstavuje najpokrokovejšie inovácie spoločnosti Nissan – bezpečnostné inovácie spojené s technológiami autonómnej jazdy, ako napríklad stabilnejšie ovládanie a spoľahlivejšie pohonné systémy; efektívne pohony vrátane motorov na konvenčné a alternatívne palivá, pokročilé prevodovky a tiež rôzne riešenia toho, ako nakladať s energiou.

Nissan však ide ešte ďalej. Ide za hranicu technických špecifikácií, sústredí sa na skúsenosti vodiča a spolujazdcov s Inteligentnou mobilitou a tieto skúsenosti prináša zákazníkom. Ide vlastne o príbeh, keď Nissan z riadenia vozidla robí činnosť osobnejšiu, intenzívnejšiu a ešte zábavnejšiu.

Technológia Nissan Intelligent Driving

139198_1_5_resizeTechnológia Intelligent Driving od spoločnosti Nissan je predovšetkým o výkone, pohodlí a bezpečnosti, pretože zmenšuje stres vznikajúci pri každodennom dochádzaní a riziko vzniku nebezpečných situácií. Mnohé z týchto pokročilých technológií sú k dispozícii už dnes a vozidlá tak vodičom pomáhajú rozpoznať nebezpečenstvo a prípadne zasiahnuť v záujme bezpečnosti. Nissan je špičkou aj vďaka technológiám systému Safety Shield, medzi ktoré patrí napríklad systém upozornenia na vybočenie z jazdného pruhu a systém automatického núdzového brzdenia (FEB) a svoju líderskú pozíciu rozšíri aj na oblasť technológií autonómnej jazdy a tieto technológie sprístupní zákazníkom na všetkých hlavných typoch sortimentu.

V Európe, Spojených štátoch, Japonsku a Číne uvedie Nissan v nasledujúcich štyroch rokoch na trh rôzne vozidlá s technológiami umožňujúcimi autonómnu jazdu. Technológie budú súčasťou predovšetkým najrozšírenejších a najpredávanejších sériových vozidiel za dostupné ceny. Prvý taký typ bude už tento rok k dispozícii v Japonsku. Vyspelosť autonómnej jazdy v podaní spoločnosti Nissan bude v Európe možné zažiť pri skúšobných jazdách už v roku 2016. V roku 2017 sa Nissan Qashqai stane prvým vozidlom v Európe, ktoré bude k dispozícii so systémom pilotovaného riadenia.

„Autonómnymi technológiami sa náš výskum a vývoj zaoberá už dlhý čas. Od roku 2013 ich nepretržite intenzívne testujeme na cestách“, uvádza Daniele Schillaci, výkonný viceprezident globálnej marketingovej a predajnej činnosti spoločnosti Nissan. „Skúšky overili integritu a rozmanitosť technológií Nissan dostupných pre pilotované riadenie v bežnej premávke. Naše autonómne technológie predstavujú pridanú hodnotu k súčasným skúsenostiam vodičov a ponúkajú pohodovejšiu jazdu a menší stres.“

Technológia Nissan Intelligent Power

Nissan je značkou, ktorá je v technológiách a predaji elektromobilov úplnou jednotkou. Veríme, že tiché, ale silné zrýchlenie zaručí spolu so zväčšeným dojazdom nepochybne neuveriteľný zážitok z jazdy. Nissan zväčšil energetickú hustotu a výkon batérií elektromobilov. Príkladom je koncept IDS, ktorý má 60 kWh batériu a dojazd až 550 km*. Tento koncept mal na ženevskom autosalóne svoju európsku premiéru. Technológie Nissanu stoja aj za skrátením času nabíjania. Tým sa ďalej a inovatívnym spôsobom zväčšuje potenciál elektromobilov. Alternatívne zdroje elektrickej energie na palube vozidla, akými sú napríklad palivové články, ďalej podnecujú rozvoj získavania obnoviteľnej energie a rozmanitosť jej zdrojov. Technológia Intelligent Power bude využitá aj v zlepšení zmenšeného turbodúchadla a prevodovky X-TRONIC, čo zabezpečí tak úsporu paliva, ako aj plynulú jazdu a zrýchlenie.

„Nissan skúma rôzne zdroje energie, ktoré by sa dali využiť vo vozidlách zajtrajška. Hlásime sa k nutnosti neustále investovať do rozmanitých technológií,“ uvádza ďalej pán Schillaci. „S elektromobilmi LEAF už veľmi spokojní zákazníci najazdili viac ako 2,1 miliardy kilometrov, čo len potvrdzuje naše kompetencie týkajúce sa elektromobilov a používania pokročilých inteligentných technológií.“ 

Technológia Nissan Intelligent Integration

143257_1_5_resizeAko môže výrobca automobilov priniesť úžitok spoločnosti, prispieť k bezpečnosti, k čistejšiemu vzduchu a pomôcť celej planéte? Odpoveď možno nájsť vo vytvorení siete automobilov, jednotlivcov a spoločenskej infraštruktúry. Nemenej dôležité je prispieť aj k vybudovaniu zásadnej nabíjacej infraštruktúry.

Nissan pomôže s pripájaním vozidiel k spoločenskej infraštruktúre. Pôjde o cestné, informačné a elektrické siete. Výsledkom by mali byť menej časté dopravné zápchy, ale aj účinnejšie spoločné využívanie automobilov, diaľkové ovládanie vozidiel a lepšie nakladanie s energiou.

Nissan aj naďalej v celej Európe, Spojených štátoch, Mexiku i Japonsku rozširuje nabíjacie siete pre elektromobily. K dnešnému dňu bolo zriadených viac ako 10 500 rýchlo nabíjacích staníc a Nissan v Európe spolupracuje s partnermi na ďalšom rozšírení siete rýchlo nabíjacích staníc, ktorú by mohli využívať všetky elektromobily. Tým spoločnosť Nissan pomáha rastu celému trhu a prináša pohodlie a sebavedomie do života nielen vodičom vozidiel Nissan, ale úplne každému vodičovi elektromobilu v Európe.

Všadeprítomná možnosť pripojenia je očakávaním súčasných vodičov ako rozšírenie ich práce a osobných zariadení. Technologické trendy sú všade a fenomén „vlastného zariadenia (bring your own device)” sa rozširuje aj na vozidlá. Nissan sa zaväzuje umožniť vozidlám byť súčasťou tohto prepojeného ekosystému.

„Technológia Intelligent Integration prepája spoločnosť a podnety spoločnosti Nissan v oblasti výkonu a jazdy,“ hovorí pán Schillaci. „Inteligentná mobilita nie je len o príjemnejšej jazde. Predstavuje tiež dôležitý krok na ceste za naším cieľom, ktorým sú nulové emisie a nulový počet smrteľných nehôd. Aby sme takýto dôležitý cieľ dosiahli, požadujeme väčšiu mieru spolupráce aj od ostatných výrobcov automobilov. Ak chceme vytvoriť priaznivé podmienky na autonómnu jazdu, musíme pri vytváraní politiky, noriem a zákonov o motorových vozidlách spolupracovať s regulačnými orgánmi.“

Dnes sú technológie Inteligentnej mobility Nissan k dispozícii v podobe systému Safety Shield, kamier a elektromobilov. Do budúcnosti sa rozšíria o vozidlá s možnosťou pilotovaného riadenia. Vozidlá budú v roku 2016 dostupné v Japonsku a v roku 2017 aj v Európe. S každým krokom spoločnosti Nissan na ceste k budúcemu spoločnému využívaniu automobilov, integrovaným systémom riadenia dopravy a bezdrôtovým nabíjacím sieťam získava celá vízia Inteligentnej mobility stále jasnejšie kontúry.

Ako vyzerá čerpacia stanica budúcnosti?

143260_1_5_resizeSpoločnosť Nissan Europe na autosalóne v Ženeve predstavila vzrušujúci pohľad do budúcnosti: prvý návrh úplne prepojenej vízie budúcnosti mobility, na ktorom pracuje s renomovanými architektmi zo spoločnosti Foster + Partners.

Spolupráca v podobe rok trvajúcich konzultácií ponúka náhľad do predstavy spoločnosti Nissan o budúcej mobilite – o svete fungujúcich technológií na pilotované riadenie s nulovými emisiami, kde automobily komunikujú s okolitým prostredím.

K náhľadu do dizajnovej štúdie predstavenej na ženevskom autosalóne Paul Willcox, Nissan Europe, hovorí: „V technológiách je ukrytých množstvo odpovedí na výzvy, pred ktorými dnes v mestách stojíme. Skutočnú silu týchto technológií sme ale schopní vidieť až vo chvíli, keď sa nám ich podarí účinne včleniť do života.

Vízia skúma prostredníctvom implementácie škály priekopníckych technológií spoločnosti Nissan, ako bude možné skombinovať systém vehicle-to-grid, ukladanie energie v batériách, bezdrôtové nabíjanie, technológie autonómnej jazdy a bezdrôtové dátové pripojenie. Prepojenie týchto systémov prinesie revolučné zmeny do využívania a distribúcie energie v hlavných mestách Európy.

David Nelson, hlavný projektant spoločnosti Foster + Partners, k tomu hovorí: „Integrácia technológií nulových emisií do mestskej zástavby je pri budovaní inteligentnejších a udržateľnejších miest nevyhnutná. Záväzky preto musia siahať oveľa ďalej než len k automobilom. Musia byť stredobodom všetkej našej činnosti.“

Potreba udržateľnej a inovatívnej siete dopĺňania pohonných prostriedkov nadobúda na význame s tým, ako sa trh presúva smerom k alternatívnym zdrojom, ako je elektrická energia.

Viac ako polovica (54 %) dnešnej populácie žije v mestách. Do roku 2050 to bude dokonca sedem ľudí z desiatich. Vytvorenie infraštruktúry, ktorá bude tento rast podporovať, je preto pre nás imperatívom.

Nissan v súčasnosti skúša systém vehicle-to-grid v Európe, ktorého súčasťou budú aj znovu použité batérie. Vďaka tomuto systému budú vozidlá vodičov fungovať ako „zásobárne energie“ schopné túto energiu ukladať, využívať alebo ju vrátiť späť do siete.

Podľa predpovedí bude do roku 2050 možné pokryť takmer celú energetickú spotrebu planéty z obnoviteľných zdrojov.

Video odkrýva značný potenciál, ktorým disponujú naše mestá:

-nn-