Grilovacia sezóna sa blíži: Viete správne zaobchádzať s plynovým grilom?
Grilovanie na propán-butáne majú oproti opekaniu na dreve či drevenom uhlí mnoho výhod. Tými najväčšími sú jednoduchosť, rýchlosť a nízke riziko náhodného „spálenia“ či nedokončenia pripravovaných pochúťok
Napriek tomu, že niektorí fanúšikovia dymu hovoria o grilovaní na plyne, že to nie je to pravé orechové, plynové fľaše ako zdroj energie majú mnoho priaznivcov. Dôvody sú jasné: kvalita, rýchla výhrevnosť, ľahká a jednoduchá údržba. Majitelia plynových grilov rovnako oceňujú, že nemajú starosti s popolom v okolí, či dokonca v jedle.
Pri manipulácií s plynovým grilom však treba myslieť aj na bezpečnosť a pravidelnú kontrolu.
„Zákazníci, ktorí sa rozhodnú pre gril na plyn, by mali dbať na správne zapojenie prívodovej, minimálne 1,5 m dlhej, syntetickej hadice k fľaši, tesnenie ventilov, dodržanie správnej vzdialenosti od miesta výhrevnosti a pravidelnú kontrolu,“ hovorí Maroš Beťák, expert Združenia LPG spoločností.
V pravidelných intervaloch je dôležitá kontrola jednotlivých časti grilu a fliaš. Pri každej výmene fľaše alebo prívodovej hadice, či ventilu by sa mal urobiť rýchly mydlový test tesnosti. Netesniace časti sa za žiadnych okolností nesmú nepoužívať.
Podceniť sa nesmie ani výmena prázdnej fľaše za plnú. Vždy treba dať prednosť certifikovanému predajcovi a priemyselne plneným fľašiam. Iba tak sa dá vyhnúť nedoplneným, nebezpečne preplneným, či dokonca technicky nevyhovujúcim fľašiam.
„Neodborné naplnenie fľaše, nesprávne skladovanie môže skončiť s fatálnymi následkami na zdraví alebo nemalých škodách na majetku,“ dodáva Maroš Beťák.
Gril a plynové fľaše sa skladujú vždy v stojatej polohe. Miesto uskladnenia by malo byť dostatočne vetrané a nad úrovňou terénu.
„Fľaše rozhodne nepatria do uzatvorených miestností, pivníc a tam, kde by mohli byť vystavené vplyvu tepla. Fľaša, ktorá sa práve nepoužíva, musí byť uzavretá a vybavená tesnou zátkou,“ uzatvára Maroš Beťák.