BMW radu 4 Coupé pomáhalo vytvoriť nové Okresky

Tretí diel obľúbeného sprievodcu po vedľajších cestách +++ Prvý raz za hranicami Slovenska +++ Celkovo 1512 km ciest rozdelených do piatich dní +++

V predvianočnom čase prišla na trh nová kniha pre milovníkov cestovania po vedľajších cestách. Tretí diel zo série s názvom Okresky sa zameriava na všetkých vodičov, ktorí hľadajú dobrodružstvá spojené s cestovaním a so spoznávaním nových miest. Pritom je však jedno, či si ako spoločníka pri svojich dobrodružstvách vyberú dvoj-, alebo štvorkolesové vozidlo. V prípade tvorby tretieho dielu série Okresky to bolo neprehliadnuteľné športové kupé BMW 420d xDrive Coupé (výkon 140 kW, kombinovaná spotreba 4,9 l/100 km podľa WLTP).

Autorom konceptu tretieho dielu Okresky, rovnako ako v prvých dvoch dieloch, je Miloš Fusek. Hoci sám seba považuje skôr za nadšenca automobilovej fotografie a o autách aj píše, jeho fotografie vtiahnu čitateľa do deja a prevedú ho zaujímavými zákutiami. Očarujúce fotografie dostali dosť priestoru na to, aby vynikla ich atmosféra, ako aj nálada a zážitok z cestovania a spoznávania nových miest. Špeciálne miesto majú aj letecké zábery z dronu, ktoré na viacerých miestach vytvárajú pocit impozantnosti, prípadne dokresľujú celkový vnem z cesty, po ktorej tvorivý tím prechádzal.

Vášeň k šoférovaniu.

Ako hovorí Miloš Fusek, „Tento projekt vznikol predovšetkým z vášne k šoférovaniu a k cestám, ktoré majú svoj osobitý charakter. Vzhľadom na to, že fotím autá a občas o nich aj píšem, hľadanie vhodnej okresky, ktorá nechá vyniknúť̌ vozidlo v jeho prirodzenom prostredí, sa stalo súčasťou môjho hobby. Vždy, keď som objavil pekný kúsok cesty, zaznačil som si ho do mapy a po rokoch som sa konečne, prostredníctvom tohto projektu, mohol podeliť̌ o svoje okreskové skvosty.”

Fotografie, z ktorých by si viaceré zaslúžili vlastné plagátové spracovanie a zavesenie na stenu v obývačke či v garáži ako inšpirácia či objekt, na ktorý by sa človek pozeral, aby našiel vnútorný pokoj, dopĺňa text Marcely Kosťovej. Vďaka nemu sa môže čitateľ spoľahlivo vybrať po stopách Okresiek a zaručene sa dostane presne na tie miesta, ktoré mu autori odporúčajú. A možno nájde aj ďalšie. Skrytých pokladov je u nás a u našich západných susedov nesmierne množstvo.

Radosť z jazdy

Milan Stupka, Corporate Communications manager BMW na Slovensku dodáva: „Od prvého momentu stretnutia s vytlačenou publikáciou Okresky sa nám koncept veľmi zapáčil. Po oslovení sme radi vyšli v ústrety a poskytli na objavovanie nového teritória pre Okresky č.3 naše nové BMW radu 4 Coupé.  Obsah knihy a jej samotné papierové spracovanie a grafika spájajú umelecké aspekty na jednej strane s cestovateľským zážitkom a s technicko-emočnou radosťou z jazdy pri objavovaní svetla sveta, na strane druhej.

BMW radu 4 Coupé očarí svojou unikátnou estetikou, športovou dynamikou, ako aj mimoriadne kvalitným interiérom. Kombinácia unikátneho dizajnu a pozoruhodnej kvality vo výsledku prináša mimoriadnu atraktivitu.

Tvorcom držíme palce v rozvoji a budovaní komunity priaznivcov „okresiek“.

 

Tretí diel: Krížom-krážom po Českej republike

A kam sa cestovatelia vybrali? Trajektória ich cesty knihu otvára a už podľa nej je jasné, že počas piatich dní a 1512 kilometrov prešli historické kraje Moravy, Sliezska aj Čiech naozaj krížom-krážom. V sprievodnom texte sa okrem navigačných údajov a pokynov venovali aj zaujímavým miestam, ktoré stretli na trase. A pokiaľ by sa čitatelia chceli vydať v ich stopách, je veľmi pravdepodobné, že by na ceste zostali s radosťou aj o čosi dlhšie.

Ak hovoríme o navštívených miestach, tak po začiatku v hraničnom meste Břeclav prešli cez Bruntál, Šumperk, Humpolec, Šumavu, zašli až do Mariánskych Lázní, na úplný západ Čiech na Boží Dar (kde človek nikdy nevie, či je božím darom okolitá príroda, alebo neskutočné cesty, ktoré sa cez ňu vlnia) a kopírujúc severnú hranicu skončili až v Liberci, navštíviac ikonickú rozhľadňu na vrchu Ještěd.

 

Presný kilometer

Zaujímavosťou je, že kapitoly v knihe nie sú označené číslami strán, ale podľa stavu na počítadle kilometrov. Rovnaký postup použili autori aj pri fotografiách — aby prípadní nasledovníci, ktorí sa vydajú po ich stopách, presne vedeli, kde ktoré miesta nájdu.

Cestovatelia sa v rámci svojho putovania zastavili aj v Moste, kde na tamojšom pretekárskom okruhu dôkladne vyskúšali dynamické vlastnosti vozidla, ktorým po celý čas bolo BMW 420d xDrive Coupé. Medzi mnohé pridané hodnoty knihy patria aj informácie o tom, ako sa správať na okruhu či rozhovor s inštruktorom na tému bezpečnej jazdy.

„Cieľom projektu je podporiť̌ kultúru cestovania automobilom, respektíve motiváciu ľudí k šoférovaniu, a to aj za hranice svojich obvyklých trás. Aby sa ľudia nebáli preskúmať̌ nové trasy a zároveň̌ objaviť miesta, kde môžu stretnúť̌ podobne zmýšľajúcich nadšencov,” dodáva Miloš Fusek.

 

Okrem zaujímavých postrehov z tvorby je súčasťou knihy aj samostatná vyberateľná mapa, ktorá svojím spracovaním môže byť súčasťou cestovateľských plánov. Okrem trasy sú na nej zaznamenané aj zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu. Prírodné úkazy, kaviarne, reštaurácie, hotely. Aby budúci cestovatelia nemuseli hľadať, ale išli na istotu.

Je iba na čitateľoch, ktorí načerpajú z tejto veľmi originálnej knihy inšpiráciu, ako sa vydajú za vlastným dobrodružstvom na okreskách. Miloš Fusek však voľbu pre BMW 420d xDrive Coupé vidí úplne jednoznačne a zdôvodňuje ju aj v knihe: „Spoznávanie krajiny v aute s karosériou kupé dáva cestovaniu istú úroveň noblesy a štýlu, ktoré v sedanoch alebo kombíkoch nikdy nepocítite.”

 

Aktuálny diel knihy Okresky ako aj všetky predchádzajúce knihy si možno kúpiť na www.okresky.sk.

 

BMW radu 4 Coupé

BMW radu 4 Coupé je hlboko prepletené s tradíciou značky legendárnych športových automobilov. Klasika ako BMW 328 Coupé z 30. rokov a BMW 3.0 CS zo 70. rokov sú hlavnými aktérmi v očarujúcej histórii BMW Coupé. A teraz je k tomuto príbehu prestíže, radosti z jazdy a pretekárskych úspechov pridaná táto kapitola.  BMW radu 4 Coupé zachytáva samotnú podstatu BMW, je to interpretácia trvalej DNA značky zameranej na budúcnosť. Agilita, presnosť riadenia a dynamika jazdy v zákrutách sú umocnené mimoriadne tuhou konštrukciou karosérie s dodatočným vystužením, ako aj geometriou na mieru a nastavením podvozku. Príjemná harmónia je medzi podvozkom a hnacou jednotkou. A robustné telo umožňuje veľmi ostrú reakciu podvozku.

Vzhľad novej generácie BMW radu 4 Coupé prináša verejnosti známe tvary dvojdverových športových vozidiel značky BMW ako aj nový dizajnový jazyk automobilky. Zopár ostrých línií a použitie jasných veľkých plôch sa spája do tvarov karosérie, ktorá z každého uhla vyžaruje nefalšovanú radosť z jazdy.

Dynamicky natiahnuté proporcie BMW 4 Coupé sú výsledkom väčších rozmerov exteriéru ako v prípade predchodcu. Dĺžka sa natiahla o 128 mn na 4768 mm, šírka o 27 mm na 1852 mm a rázvor náprav o 41 mm na 2851 mm. Výška sa zdvihla iba o 6 mm na 1383 mm, čím je vozidlo o 57 milimetrov nižšie ako nové BMW radu 3 Sedan. Oproti predchádzajúcej generácii narástla aj šírka rozchodu kolies  — o 28 mm vpredu a o 18 mm vzadu. To zároveň znamená o 23 milimetrov viac ako v prípade aktuálneho modelu BMW radu 3 Sedan.

Široké vertikálne zvýraznené BMW „obličky“ masky chladiča sa skláňajú smerom dopredu a rozširujú sa smerom nadol takmer až k spodnej hrane predného nárazníka. Štandardne dodávané otvory na vstup vzduchu využívajú sieťovinovú štruktúru, ktorá sa doteraz objavovala iba na modeloch BMW M. Ako určujúci prvok prednej časti stojí mriežka chladiča sebavedomo v jej strede. So vzpriamenými „obličkami“ spojenými v strede preberá dizajnové prvky z minulosti automobilky, ktoré sú spoločné s legendárnymi modelmi ako BMW 328 a BMW 3.0 CSi a dodáva im vlastný moderný vzhľad.

Úzke predné reflektory zasahujú až do predných blatníkov. Súčasťou štandardnej výbavy sú Full-LED reflektory, na požiadanie sa dodávajú Adaptívne LED reflektory s laserovou technológiou BMW Laserlight. Tento prvok výbavy zahŕňa aj zákrutové reflektory a adaptívne zákrutové reflektory s variabilným osvetlením vozovky upraveným pre jazdu v meste a na diaľnici. Pri rýchlostiach nad 60 km/h predĺži laserové osvetlenie BMW Laserlight dosah svetelného kužeľa diaľkových svetiel až na 550 metrov a zároveň dynamicky sleduje tvar cesty.

K elegantnému vzhľadu BMW 4 Coupé prispievajú krátke previsy, úzke stĺpiky, dlhé bezrámové dvere, úzka grafika okien a plynulá línia strechy. Zadným partiám automobilu dominujú široké a výrazné povrchy. Mohutný vzhľad vozidla podčiarkujú aj úzke a štýlovo zatmavené Full-LED svetlá so stále osvetlenými linkami.

Interiér: kokpit zameraný na vodiča, zadné samostatne tvarované sedadlá
Prémiový pocit a výnimočné zameranie interiéru na výkon definujú čisto tvarované povrchy, kvalitné materiály a kokpit natočený na vodiča. Súčasťou štandardnej výbavy sú aj športové sedadlá a novo tvarovaný kožou čalúnený športový volant. Vysoko umiestnená stredová konzola spolu s prístrojovou doskou, ktorá plynulo prechádza do výplne dverí, vytvárajú priestor obklopujúci osoby na predných sedadlách. Komfort pri cestách na dlhšie vzdialenosti zlepšuje aj štandardne dodávané akustické čelné sklo.

Prístrojový panel a stredová obrazovka Control Display vytvárajú zoskupenie veľkoplošných displejov. Štartovacie tlačidlo motora sa nachádza na štýlovom ovládacom paneli na stredovej konzole. A špeciálne zadné sedadlá so zabudovanými opierkami hlavy sú tvarované ako samostatné a prijmú dvojicu cestujúcich.

Motory: zlepšená technológia BMW TwinPower Turbo a mild hybridná technológia pre lepšiu dynamiku a lepšiu účinnosť
Nový model BMW M440i xDrive Coupé využíva, rovnako ako aj vznetové motory, mild hybridnú technológiu. Vďaka výkonnému 48 V štartér-generátoru a druhej batérii dokáže počas brzdenia uskladniť a rekuperovať oveľa viac energie. Táto energia sa následne využije v elektrickom systéme vozidla a okrem toho zmenší zaťaženie a zväčší výkon spaľovacieho motora.

Štartér-generátor poskytuje dodatočný výkon 8 kW, čím zaručuje dynamickejšie predbiehanie a svižnejšie rozbiehanie. Výkonný štartér-generátor navyše zlepšuje účinnosť tým, že pomáha motoru počas jazdy konštantnou rýchlosťou a zlepšuje komfort pri využívaní funkcií Auto Start Stop a plachtenie.

Spolu s radovým 6-valcovým motorom s výkonom 275 kW pod kapotou vlajkového modelu obsahuje paleta pohonných jednotiek aj dva 4-valcové zážihové motory s výkonom 135 kW v novom modeli BMW 420i Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 5,8 – 5,3 l/100 km) a 190 kW v novom modeli BMW 430i Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 6,1 – 5,7 l/100 km). Vznetový 4-valcový motor s výkonom 140 kW poháňa modely BMW 420d Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 4,2 – 3,9 l/100 km) a BMW 420d xDrive Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 4,6 – 4,3 l/100 km). Táto výnimočná pohonná jednotka, rovnako ako aj radový 6-valcový motor v modeli BMW 430d xDrive Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 6,2l/100 km), využíva dvojstupňový systém prepĺňania. Aj BMW M440d xDrive Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 6,7l/100 km) spája dve turbodúchadlá rôznej veľkosti, aby zaručovali mimoriadne intenzívny nárast výkonu. Všetky verzie spĺňajú emisnú normu Euro 6d.

Prvý raz sa stáva, že všetky verzie nového modelového radu BMW 4 Coupé dostávajú v štandardnej výbave 8-stupňovú automatickú prevodovku Steptronic. Najnovšia verzia automatickej prevodovky svojimi upravenými vlastnosťami preraďovania a lepšou účinnosťou presahuje tradičnú úlohu presúvania krútiaceho momentu z motora na kolesá.

Súčasťou štandardnej výbavy modelov BMW M je 8-stupňová prevodovka Steptronic Sport, na požiadanie sa dodáva aj do všetkých ostatných modelov. Ponúka ostrejšiu dynamiku radenia a spolu s ňou sa na volante nachádzajú aj preraďovacie páčky. Novinku predstavuje funkcia Sprint, ktorá upravuje výkon motora a charakter radenia, aby poskytla v stredných otáčkach maximum dynamiky na zrýchľovanie ako aj na predbiehacie manévre.

Zväčšená tuhosť karosérie a na mieru naladený podvozok pre pútavú dynamiku
Špecifické proporcie, upravené aerodynamické vlastnosti, väčšia tuhosť karosérie, zníženie ťažiska o 21 milimetrov oproti novej generácii BMW radu 3 Sedan a starostlivé naladenie geometrie podvozka, silentblokov a celkového nastavenia znamenajú, že BMW 4 Coupé má úplne samostatný športový charakter. Na úpravu hmotnosti karosérie a technológie podvozka sa použil premyslený mix rôznych materiálov. O výnimočnú ovládateľnosť vozidla a precíznosť pri prejazde zákrutami sa starajú aj na mieru vytvorené výstuže prednej časti karosérie a v oblasti zadnej nápravy.

Štandardný podvozok aj verzia M Sport dostali špeciálne naladené tlmiče. Zákazníci si môžu vybrať aj Adaptívne M odpruženie s elektronicky ovládanými adaptívnymi tlmičmi. Obe verzie podvozka sa dodávajú s variabilným športovým riadením. BMW 4 Coupé sa štandardne dodáva so 17-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin. Na požiadanie dodávané brzdy M Sport poskytujú možnosť výberu modro alebo červeno nalakovaných brzdových strmeňov.

Štandardná výbava nových modelov BMW M440i xDrive Coupé a BMW M440d xDrive Coupé obsahuje 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a plne elektronicky ovládaný a plne variabilný samozáverný zadný diferenciál. Ten je v spojení s odpružením M Sport alebo s Adaptívnym M odpružením dostupný aj pre modely BMW 430i Coupé a BMW 430d xDrive Coupé.

Premiéra: balík M Sport Pro pre maximálne intenzívnu radosť z jazdy
Nekompromisné zameranie celého vozidla na dynamickú radosť z jazdy sa zrkadlí aj v dizajnových a výbavových líniách. Alternatívu k štandardnej výbave predstavuje model M Sport s prvkami ako extra široké otvory na nasávanie vzduchu v prednej časti a výrazne tvarovaný zadný nárazník, odpruženie M Sport, 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin, plochy na opretie kolien na oboch stranách stredovej konzoly ako aj ďalšie špeciálne vytvorené prvky interiéru. Doplnky exteriéru sivej metalickej farby Cerium Grey vytvárajú dodatočné identifikačné prvky modelov BMW M a môžu sa spájať aj s balíkom exteriérových doplnkov M Carbon.

Balík prvkov M Sport Pro, prvý raz ponúkaný pre modely značky BMW, posúva intenzitu radosti z jazdy na úplne novú úroveň. K prvkom z výbavy M Sport pridáva 19-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin, 8-stupňovú prevodovku Steptronic Sport, zadný spojler, športový zvuk vstupujúci aj do interiéru a ozvučenie Harman Kardon. Navyše od začiatku predaja nového modelu BMW radu 4 Coupé bude k dispozícii aj široká ponuka prvkov M Performance Parts.

Špičkové možnosti individuálnych úprav
Široká ponuka prvkov dodávaných na želanie dokáže vtlačiť vozidlu individuálny štýl a vkus majiteľa a zároveň aj zlepšiť komfort jazdy. Alternatívu k štandardne dodávaným textilným poťahom športových sedadiel predstavuje čalúnenie v kombinácii textil/Sensatec. Ďalšie možnosti voľby predstavujú kožené čalúnenie Vernasca, rozšírené kožené čalúnenie BMW Individual Merino či celokožené čalúnenie BMW Individual. Prvý raz sa v ponuke nachádzajú aj elektronicky nastaviteľné športové sedadlá a vyhrievané či odvetrávané sedadlá. V ponuke zoznamu prvkov dodávaných na želanie sa nachádzajú aj mimoriadne kvalitné interiérové obkladové lišty BMW Individual, prístrojová doska potiahnutá materiálom Sensatec či možnosť čalúnenia prístrojovej dosky kožou z ponuky BMW Individual.

V štandardnej výbave novej generácie BMW 4 Coupé sa nachádzajú aj 3-zónová klimatizácia a Balík odkladacích priestorov. Na požiadanie sa dodávajú aj nezávislé vykurovanie a náladové osvetlenie vrátane osvetlenia okolia vozidla Welcome Light Carpet. Rovnako tak aj vyklápacie a vysúvacie strešné okno, ktorého sklo je o 24 milimetrov dlhšie ako na predchádzajúcej generácii vozidiel.

Operadlá zadných sedadiel sú delené v pomere 40 : 20 : 40 a jednotlivé časti sa dajú samostatne sklápať pomocou tlačidiel v batožinovom priestore. Ten pojme 440 litrov nákladu. Na požiadanie sa dodáva aj elektricky vysúvateľné ťažné zariadenie.

Oveľa širšia ponuka asistenčných systémov vodiča
Bezpečnosť modelov novej generácie BMW radu 4 Coupé zlepšuje na dlhých cestách a v momentoch, keď vodič nemá úplne jasný výhľad, výrazne širšia ponuka asistenčných systémov vodiča ako v prípade predchádzajúcej generácie. V štandardnej výbave sa nachádzajú prvky ako Kolízne varovanie s funkciou brzdenia, asistencia udržiavania jazdného pruhu s aktívnou ochranou pred bočnou kolíziou a Speed Limit Info. Na požiadanie dodávaný balík prvkov Driving Assistant Professional potom pridáva ďalšie asistenčné systémy vodiča ako asistenciu riadenia a udržiavania jazdného pruhu, ktorá využíva údaje z navigácie na odhalenie potrebnej zmeny jazdného pruhu. V ponuke sa nachádza aj nový systém, ktorý pri príjazde na koniec dopravnej zápchy na diaľnici dokáže automaticky vytvárať núdzovú uličku potrebnú pre prejazd záchranných zložiek.

Na požiadanie dodávaná asistencia parkovania obsahuje funkciu asistencie cúvania ako aj Parkovací Asistent Plus vrátane funkcie BMW Drive Recorder, ktorý dokáže z viacerých kamier na vozidle vytvoriť záznam z okolia vozidla v trvaní až do 40 sekúnd.

Nová generácia BMW Head-up Display prenáša podstatné údaje o jazde na plochu, ktorá sa zväčšila až o 70 percent. Vďaka funkcii Assisted Driving View sa môžu jednotlivé asistenčné systémy vodiča programu Driving Assistant Professional zobrazovať v reálnom čase na prístrojovej doske BMW Live Cockpit v podobe vizualizácie 3D prostredia. To vodičovi umožní jasne pochopiť, ktorí účastníci cestnej premávky a situácie sú súčasťou asistenčných systémov vodiča.

Nové digitálne služby: BMW Maps, Inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant, mobilná kompatibilita, Remote Software Upgrade
Štandardne dodávaný systém Live Cockpit Plus obsahuje ovládací a operačný systém iDrive s 8,8-palcovou stredovou obrazovkou Control Display a s ovládačom Touch Controller, digitálnu prístrojovú dosku s čiernym pozadím okolo 5,1-palcového farebného displeja, multimediálny a navigačný systém, dva USB porty na prenos dát ako aj palubnú WiFi sieť. Zabudovaná SIM karta s pripojením 4G LTE a rovnako štandardne dodávaný balík prvkov Connected Package Professional umožňujú využívanie digitálnych služieb ako BMW TeleServices, núdzové volanie Intelligent Emergency Call, online dopravné informácie s výstrahou pred nebezpečenstvom, služby diaľkového ovládania Remote Services a služby Concierge Cervices.

Vodič a spolujazdec ťažia aj z rozšírených možností intuitívneho ovládania a inovatívnych digitálnych služieb, ktoré do novej generácie BMW 4 Coupé prináša nový operačný systém BMW Operating System 7.0. Zobrazované informácie sa dajú individuálne nastavovať, zatiaľ čo rozhranie medzi vodičom a vozidlom poskytuje, v závislosti od aktuálnej situácie, viac možností ovládania — prostredníctvom dotykovej stredovej obrazovky Control Display, osvedčeným ovládačom iDrive Controller, multifunkčnými tlačidlami na volante, hlasovými povelmi alebo na požiadanie dodávaným systémom ovládania gestami. Súčasť štandardnej ponuky tvorí aj inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant s dodatočnými funkciami.

Na požiadanie dodávaný systém BMW Live Cockpit Professional potom obsahuje plne digitálny prístrojový panel za volantom s 12,3-palcovou obrazovkou a 10,25-palcovú stredovú obrazovku Control Display. Plne digitálny prístrojový panel poskytuje dostatok priestoru na zobrazovanie údajov z navigačnej mapy, indikátory stavov asistenčných systémov vodiča či 3D zobrazenie priestoru okolo vozidla.

Pokiaľ ide o digitálne služby, tak medzi výnimočné inovatívne prvky patria mapy BMW Maps. Okrem výpočtu trasy a času príchodu sa vyznačujú aj mimoriadnou rýchlosťou a presnosťou, krátkym intervalom aktualizácie dopravných informácií ako aj využívaním cloud navigačného systému, takže vodič môže pri vyhľadávaní cieľovej destinácie vysloviť akékoľvek slovo.

Systémy BMW Live Cockpit Plus a BMW Live Cockpit Professional prichádzajú aj s upravenou integráciou mobilných telefónov. Operačný systém novej generácie BMW 4 Cabrio obsahuje okrem rozhrania Apple CarPlay už aj Android Auto. Novým prvkom je aj Remote Software Upgrade, ktorý umožňuje aktualizovať a zlepšovať funkcie vozidla a rozširovať nové digitálne služby tak, že sa jednoducho stiahnu do vozidla prostredníctvom bezdrôtovej internetovej siete.

Prejsť na začiatok