PF 2017
Vážení čitatelia,
v našom časopise MOT´or vydávanom v „papierovej“ forme sme v minulosti párkrát písali o tom, že v našej civilizácii je už niekoľko desaťročí veľký rozdiel medzi úrovňou techniky a úrovňou spoločenských vied, ktoré by stanovovali pravidlá pre bezkonfliktné spolužitie rodín, obyvateľov v jednotlivých regiónoch sveta aj regiónov medzi sebou. Kým technika je na takej úrovni, že umožňuje, aby sa skutočnosť miešala s virtuálnou realitou až tak veľmi, že mnohí z nás, a to aj s akademickým vzdelaním, ich už nevieme od seba rozoznať. Pri nebývalom množstve povinností a veľkom pracovnom zaťažení sme ochotní bez hlbšieho premýšľania preberať z médií názory novinárov o tom, kto je dobrý a kto je náš nepriateľ. V dobrej viere, že oni sa v tom vyznajú, a predsa toľkí by nás neklamali…
Ak sa zamyslíme nad tým, že významné médiá v Európe a Severnej Amerike, vrátane našich úžasných, donedávna jednoznačne podporovali masívnu inváziu migrantov zo severnej Afriky a z juhozápadnej Ázie do Európy, a dodnes nepriznávajú, že to bola chyba, malo by to byť pre nás všetkých výstrahou. Výstrahou pred dôverčivým, nekritickým preberaním názorov, ktoré nám podsúvajú novinári. Migrácia je najvhodnejší príklad, pretože aj keď médiá neukazujú štvrte mnohých západoerópskych miest, kde už prakticky neexistuje pôvodný „európsky“ život, veľké teroristické akcie ututlať nemožno. Ďalších príkladov hanebných interpretácií faktov médiami je celý rad, ale ich demaskovanie by vyžadovalo dlhší opis. Nielen politici, ale aj mnohí novinári sa zaslúžili o to, že naša planéta sa zmenila na sud s pušným prachom. Vedie k nemu viacero zápalných šnúr a nezdá sa, že by boli zabezpečené tak, aby sa k nim nedostal aj nejaký psychopat.
Začína sa rok, ktorý má veľký potenciál zmeniť svet k lepšiemu. Netradičný víťaz amerických prezidentských volieb, podnikateľ – „samorast“, ak ustojí tlak síl, ktoré sa budú za každú cenu snažiť udržať doterajší kurz politiky USA doma aj vo svete, by mohol prispieť k uvoľneniu súčasného napätia medzinárodných vzťahov. Ak sa podarí skončiť vojnu v Sýrii a úspešne začať obnovovať túto zákernou vojnou zdevastovanú krajinu, pravdepodobne minimálne na pár rokov skončí aj organizovanie rôznych farebných revolúcií, svet bude pokojnejší, bezpečnejší. A tohtoročné voľby vo viacerých európskych štátoch možno vystrašia tých, čo stoja za tzv. tradičnými politikmi a ich stranami natoľko, že im dajú pokyn, aby o niečo poctivejšie slúžili svojim voličom. Inak môže pri voľbách dôjsť k takým zmenám v politickej reprezentácii, že to zmení nielen pomery v daných štátoch, ale v celej Európskej únii.
Svet, ak všetko dobre dopadne, by mohol v tomto roku vykročiť na cestu ozdravovania „medzinárodného ovzdušia“. Dúfajme, že závan zdravého rozumu vo vzťahoch veľmocí prispeje aj k rozptyľovaniu dezinformačného smogu šíreného väčšinou médií a budeme jasnejšie vidieť kontúry reálnych faktov. Budeme vidieť, že Slovensko nie je zlou krajinou pre život, a môže byť čoraz lepšou. Uvedomíme si, že čas, ktorý venujeme rozhovorom a hrám s deťmi, ale aj čas, ktorý venujeme našim starnúcim rodičom a priateľom, nie je strateným časom. Obohacuje nás, rozvíjame si tak svoju ľudskú podstatu. Z nej by nemalo ubúdať, ak sa nechceme zmeniť na ľahko ovládateľné „bioroboty“.
Prajem Vám aj v mene ostatných členov našej redakcie, aby bol tento rok pre každého z Vás a Vašich blízkych krásny, úspešný.
Samuel Bibza
šéfredaktor