130 rokov: Od Benzovej trojkoliesky k poloautonómnej triede E

Carl Benz prihlásil 29. januára 1886 na cisárskom patentovom úrade v Berlíne jeden z najdôležitejších patentov priemyselnej éry: motorové vozidlo so spaľovacím motorom“ – zárodok všetkých ďalších automobilových konštrukcií nasledujúceho storočia. O 130 rokov neskôr, 11. januára 2016 v Detroite, meste nazývanom aj Motown, Mercedes-Benz predviedol novú triedu E, ktorá ponúka technické možnosti umožňujúce ďalšiu revolúciu mobility.

130 rokov Od Benzovej trojkoliesky k poloautonómnej triede E

Mercedes-Benz ako vynálezca automobilu udržateľne poháňa vývoj mobility vo všetkých oblastiach. Technickú a koncepčnú kompetenciu dokazuje viac ako 90 000 prihlášok patentov, ako aj veľký počet inovácií, ktoré prišli na trh najskôr v automobiloch Mercedes-Benz – od pohonov cez bezpečnosť a komfort až po dizajn. Najvyšší stupeň vývoja vo všetkých uvedených oblastiach stelesňuje v súčte nová trieda E.

Dva príklady: inovatívny hybridný pohon dobíjateľný zo siete v kombinácii s odľahčenou konštrukciou a majstrovsky vyladenou aerodynamikou posúva latku hospodárnosti. Rovnako nový systém viackomorového vzduchového pruženia zabezpečí na želanie vynikajúci komfort jazdy. Množstvo inovácií, medzi nimi aj aktívny asistenčný systém zmeny jazdného pruhu, ktorý dokáže sedan samočinne previesť do jazdného pruhu podľa požiadavky vodiča, robí z triedy E najinteligentnejší sedan biznis triedy.

press_1585_gallery_11166_resizeInteligencia novej triedy E z nej robí aj míľnik na ceste k samočinne jazdiacemu automobilu – pre Mercedes-Benz, ako aj celé automobilové odvetvie. Aktuálny dôkaz: úrady amerického federálneho štátu Nevada pred niekoľkými dňami udelili povolenie na testovanie samočinného jazdenia novou triedou E na verejných cestách – nie s prototypom, ale so sériovým vozidlom. Príslušné evidenčné číslo dostala značka Mercedes-Benz ako prvá automobilka na svete v rámci tohtoročnej výstavy International Consumer Electronics Show (CES).

Výpočtový výkon špičkových elektrických/elektronických systémov a infraštruktúry IT, ako aj snímače vozidla umožňujú stupeň autonómnej jazdy, aká v sériovej výrobe doposiaľ nebola možná: vodič – ak chce – riadi už iba dočasne, udržiavanie jazdného pruhu a rýchlosť sú regulované, vozidlo reaguje na obmedzenia rýchlosti a okolitú premávku.
Trieda E ako nasledujúci stupeň automobilového vývoja

Weltpremiere der neuen Mercedes-Benz E-Klasse: World Premiere of the new Mercedes-Benz E-Class:

Nový Mercedes-Benz E je preto symbolom ďalšieho stupňa automobilového vývoja: „Pre Mercedes ako vynálezcu automobilu bolo od začiatku jasné, že ďalšou veľkou revolúciou mobility bude samočinne jazdiace vozidlo,“ povedal Dr. Dieter Zetsche, predseda predstavenstva spoločnosti Daimler AG a vedúci divízie Mercedes-Benz Cars. Dr. Zetsche hovoril o tejto úlohe automobilu v budúcnosti už na Consumer Electronics Show 2015 v Las Vegas, kde malo svetovú premiéru plne autonómne výskumné vozidlo Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion: „Ľudstvo sníva o samočinne jazdiacich vozidlách už od 50. rokov 20. storočia. Značka Mercedes už zrealizovala víziu jazdy bez koní. Teraz chce ponúknuť možnosť jazdiť úplne bez vodiča.“
Technologické premostenie do slobody

Anke Kleinschmitová ako vedúca výskumu koncernu Daimler vidí túto technologickú avantgardu aj v kultúrnej tradícii: „Priekopnícka inovácia automobilov bola v okamihu svojho vynájdenia ako zakrivenie priestoru. Vzdialenosť sa náhle zmenšila a ľudia si boli bližší. Rýchla individuálna preprava fungovala ako technologické premostenie medzi dvoma svetmi, ktoré sa dovtedy nachádzali od seba ďaleko.“

 

Toto premostenie malo veľký úspech: automobil sa od svojho vynájdenia rozvinul na jeden z najdôležitejších hospodárskych faktorov sveta, s dedičstvom Carla Benza a Gottlieba Daimlera súvisí na celom svete viac ako 50 miliónov pracovných miest v množstve podnikov.
Samočinne jazdiace vozidlá v 21. storočí

Weltpremiere der neuen Mercedes-Benz E-Klasse: World Premiere of the new Mercedes-Benz E-Class:

Dr. Zetsche: „Automobily sa stanú mobilným domovom, v tom najlepšom zmysle slova. Stanú sa doslova úkrytom, v ktorom si ľudia budú môcť plniť svoje želania a potreby.“ Predseda predstavenstva vidí autonómne vozidlo v kľúčovej úlohe: „S touto technológiou bude mať každý cestujúci úplne nové možnosti na využitie svojho vzácneho času.“

Dozretím novej triedy E do sériovej výroby dosiahla technológia samočinne jazdiacich vozidiel značky Mercedes-Benz už tridsaťročnú tradíciu. Vývoj autonómnej mobility začal prvými skúšobnými vozidlami v rámci projektu Prometheus koncom 80. rokov 20. storočia, v uplynulých rokoch sa však zrýchlil: na takzvanom Bertha-Benz-Drive v auguste 2013 prešla autonómna trieda S historickú trasu prvej diaľkovej jazdy automobilu.

Weltpremiere der neuen Mercedes-Benz E-Klasse: World Premiere of the new Mercedes-Benz E-Class:O dva roky neskôr predstavila značka Mercedes-Benz v Las Vegas F015 Luxury in Motion ako štúdiu vozidla budúcnosti. O niekoľko mesiacov neskôr guvernér štátu Nevada prvý raz pridelil oficiálne evidenčné číslo samočinne jazdiacemu nákladnému motorovému vozidlu: Inspiration Truck dcérskej spoločnosti koncernu Daimler Freightliner jazdí odvtedy ako prvé úžitkové vozidlo na svete po prepravných trasách s technológiou autonómnej jazdy na palube.
Automobil budúcnosti

Weltpremiere der neuen Mercedes-Benz E-Klasse: World Premiere of the new Mercedes-Benz E-Class:

Nová trieda E teraz prináša túto technológiu do sériového osobného motorového vozidla a zavádza tak mobilnú autonómiu do všedného dňa. Trieda E si získala prestíž najmä ako biznis sedan a počas svojej desaťročia trvajúcej tradície sa z tohto typu stala chrbtová kosť spoločnosti. Pre Prof. Dr. Thomasa Webera, člena predstavenstva Daimler AG zodpovedného za výskum koncernu a vývoj divízie Mercedes-Benz Cars, je preto nová trieda E správnym typom pre tento trend: „Robíme ďalší veľký krok na ceste k autonómnemu jazdeniu a zosieťovanej doprave . Inovácie novej triedy E definujú novú úroveň v otázkach bezpečnosti, odbúrania stresu, komfortu a zosieťovania. Mercedes-Benz tak opäť dokazuje svoju špičkovú pozíciu.“

V 130. roku automobilu vynájdeného Carlom Benzom si je Dr. Dieter Zetsche istý: „Najlepší čas pre vozidlá s hviezdou je ešte len pred nami. Mercedes budúcnosti bude jazdiť nielen bez emisií, ale aj autonómne. Bude ešte bezpečnejší, ešte luxusnejší a pritom plne zosieťovaný. Komfortné útočisko medzi kanceláriou a domovom – na prácu, komunikáciu, relax, užívanie.“

-mz-

Prejsť na začiatok