Všetko, čo by sme mali vedieť o propán-butánových fľašiach
Vedeli ste, že fľaše s propán-butánom môžete využiť nielen pri grilovaní, turistike, kempovaní, ale poslúžia vám aj pri osvetlení, chladení či vykurovaní?
V súčasnosti sú propán-butánové (alebo aj plynové) fľaše čoraz viac populárne najmä u chalupárov. Okrem toho aj väčšina gazdiniek dá prednosť vareniu na plyne pred elektrinou. Prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Ide najmä kvalitu a rýchlosť dosiahnutia potrebnej výhrevnosti, ľahkú údržbu a jednoduchú reguláciu intenzity. A keď už sme pri tom varení, aký by to bol víkend na záhrade bez poriadnej grilovačky. Vďaka plynovým fľašiam je grilovanie veľmi príjemné a bezstarostné. Nemusíte sa trápiť s popolom alebo sa nechať konfrontovať so sťažnosťami susedov.
Načo by sme nemali určite zabudnúť je niekoľko dôležitých informácií a pravidiel pri ich používaní.
- Nekupujte poškodenú alebo zlacnenú fľašu!
Skôr, ako kúpite novú fľašu, nezabudnite ju skontrolovať. „Niektoré fľaše môžu byť preliačené alebo môžu mať poškodený golier, podstavec alebo ventil. V týchto prípadoch odporúčame produkt reklamovať, prípadne vymeniť vo vybraných predajniach,“ hovorí Marián Smik, prezident Združenia LPG spoločností. Fľaše renomovaných výrobcov majú viacero ľahko spoznateľných prvkov originality, napríklad je ventil fľaše uzavretý originálnou zmršťovacou fóliou.
- Nezabudnite na bezpečnostnú skúšku a pravidelnú kontrolu
Skontrolujte dátum poslednej skúšky fľaše – je zvýraznený na golieri fľaše alebo na štítku pod ventilom, pri starších typoch na podstavci. Veľká väčšina fliaš má údaje o skúške vyznačené popisovačom aj na tlakovej časti. Pravidelné kontroly môžete robiť aj vy sami – jednoducho na tesnenie naneste trochu mydlového roztoku a keď sa tvoria bublinky, plyn uniká. V takomto prípade už fľašu za žiadnych okolností nepoužívajte!
- Vyhnite sa podomácky plneným fľašiam
Ak sa rozhodnete vymeniť prázdnu fľašu za plnú, dajte prednosť predajcovi, ktorý ponúka jasne označené fľaše renomovaných výrobcov. Nikdy nekupujte fľašu, ak máte pochybnosť, či bola naplnená v profesionálnej plniarni fliaš. Ručné plnenie z LPG stojanov na čerpacích staniciach motorových palív je zakázané a používanie takýchto fliaš je nebezpečné. Riskujete nebezpečenstvo z preplnenia fľaše, alebo zdanlivo nižšia cena môže znamenať nenaplnenú fľašu. „Veľa ľudí podceňuje túto situácia a neuvedomujú si dôsledky, ktoré nesprávne naplnenie fľaše môže spôsobiť. Dôkazom sú explózie v bytových priestoroch, rodinných domoch. Odporúčame obrátiť sa na špecializované predajne a miesta pre plnenie fliaš,“ dodáva Marián Smik.
- Opatrnosti nie je nikdy dosť
S naplnenými fľašami manipulujte veľmi opatrne, aby ste nepoškodili fľašu alebo ventil. Používajte fľaše od osvedčených dodávateľov, ktoré majú plombu so základnými pokynmi
na správne pripojenie k spotrebiču. To isté platí aj pre spotrebiče na pripojenie fľaše. Neopatrnosť domácich „majstrov“ vás môže vyjsť pridraho.
- Správne skladovanie je na prvom mieste
Skladovanie fliaš sa odporúča výlučne v stojatej polohe. Miesto, kde fľašu uskladňujete, by malo byť dostatočne vetrané a nad úrovňou terénu. „Fľaše rozhodne nepatria do miestností, kde trávite najviac času, do pivníc a tam, kde by mohli byť vystavené vplyvu tepla. Fľaša, ktorá nie je pripojená k spotrebiču, musí byť uzavretá a vybavená tesnou zátkou,“ dodáva Marián Smik, prezident Združenia LPG spoločností.