Rýchle správy
Home » Aktuality » Lyže v aute sú opäť najväčším prehreškom slovenských vodičov

Lyže v aute sú opäť najväčším prehreškom slovenských vodičov

Hyundai sa v rámci svojej orientácie na rodinu zameral aj na to, ako bezpečne slovenskí vodiči prepravujú športové potreby počas prebiehajúcej lyžiarskej sezóny. Prieskum medzi odborníkmi a štatistiky potvrdili, že slovenskí motoristi opäť riskujú bezpečnosť celej posádky najmä prevozom lyží v aute. Lyže pritom môžu spôsobiť zranenie už pri prudkom brzdení, nehovoriac o havárii. Odborníci odporúčajú predísť nešťastiu prevážaním lyží v zabudovanom vaku, na nosiči alebo v strešnom boxe. Dobrou správou je, že medziročne sa predaj strešných boxov zväčšil, čo je dôkazom toho, že čoraz viac motoristov začína brať bezpečnosť cestou na lyžovačku naozaj vážne.

„Najviac Slovákov sa na lyžovačku vyberie počas školských zimných prázdnin, preto považujeme za nanajvýš aktuálne upozorniť ich práve teraz na bezpečnosť ich rodiny. Voľne uložené lyže môžu spôsobiť zranenie už pri brzdení, preto odporúčame vodičom neriskovať takúto prepravu. V niektorých krajinách, napríklad v Rakúsku, je to dokonca zakázané. Lyže by ideálne mali byť v boxe alebo na strešnom nosiči. Vhodné sú aj špeciálne otvory v zadných sedadlách, kde však musí byť zabudovaný špeciálny vak. Ak motoristi nemajú k dispozícii ani jednu z týchto možností a vezú lyže voľne pohodené v aute, odporúčame čo najpevnejšie ich zafixovať. Len v takom prípade má vodič istotu, že pri miernom náraze alebo pri prudkom zabrzdení jeho lyžiarsky výstroj neohrozí život celej posádky,“ uviedla Marcela Nemec Divičanová z Hyundai Motor Slovensko.

Podľa odborníkov má veľa slovenských vodičov aj nedostatočnú praktickú skúsenosť s montovaním snehových reťazí. Ide síce o pomerne jednoduchý úkon, kto ho však robí prvý raz, môže sa poriadne natrápiť. „Odporúčam motoristom, ktorí nemajú dostatočné praktické skúsenosti s nasadzovaním snehových reťazí, aby úkon pred cestou aspoň raz vyskúšali. Ak to má niekto robiť prvýkrát v mraze a vo fujavici, môže to byť veľmi nepríjemný zážitok,“ povedala M. Nemec Divičanová. Hlavne mestskí vodiči majú menšie skúsenosti aj s jazdou na snehu. Podľa odborníkov je preto dôležité uvedomiť si, že vozidlo má dlhšiu brzdnú dráhu a tomu prispôsobiť jazdu.

Kto sa plánuje vydať na dlhšiu cestu, by nemal váhať ani s preventívnou prehliadkou v autoservise. Odborníci odporúčajú, aby si vodiči dali skontrolovať predovšetkým brzdovú sústavu, chladiacu kvapalinu, tlak hustenia a stav pneumatík, ba dokonca aj stierače a ostrekovače, nastavenie, respektíve funkčnosť osvetlenia vozidla.

-hi-