VIANOCE 2015: AUTOMOBILY I LIETADLO…

Tohoročný vianočný osobný automobil VW Touareg 2015 (HERPA, M 1:87/veľkosť H0)
Tohoročný vianočný osobný automobil VW Touareg 2015 (HERPA, M 1:87/veľkosť H0)

Kto by nepoznal najkrajšiu vianočnú sériu automobilov (i lietadiel) „en miniature“ na svete značky HERPA? Najmä ak sme jej v ostatných rokoch vždy v decembri venovali toto miesto… I dnes na vianočnú nôtu pokračujeme!

Už tretí rok za sebou je tu aj s osobným automobilom – tentoraz je to VW Touareg, uložený v PC. Čiže v elegantnej vitrínke, ktorá model v M 1:87/veľkosť H0 chráni pred prachom i odtlačkami prstov. Nie je PC ako PC… Šťastné Vianoce aj vám! Dizajn Vianoc a la HERPA 2015 je teda opäť moderný – v plnej kráse ho vidno na ťahači M-B Actros Gigaspace s návesom SCHMITZ – takisto uloženým v PC. Čo sa ale na tohoročnom predvianočnom trhu už neobjavilo, bol tradičný adventný kalendár HERPA – s 24 okienkami, za ktorými sa skrývalo nejaké modelové prekvapenie – obyčajne na kolesách. Vraj pre stále klesajúci záujem… Aktuálny dizajn je aj na trupe a smerovke modelu vianočného lietadla, trojprúdovej klasike Lockheed L-1011 TriStar. Aby sme pripomenuli, o akú krásu v miniatúre išlo a ide, pridali sme aj zopár obrázkov starších modelov… V zasneženej dioráme aj s lokomotívou – i s ťahačom s návesom. Veď aj „vláčiky“ s vianočným dizajnom tu už občas boli… A pretože Vianoce by mali byť veselé – čo vám hovorí slovo „moriskovia“? Ak zatiaľ nič, vedzte, že na mysli máme tých drevených, z ponuky svetoznámej viedenskej spoločnosti PETER STAFFLER –GRÖDNER(ský) HOLZSCHNITZER/drevorezbár (s centrálou v Viedni).

Celý vianočný motív 2015 vidno na ťahači M-B Actros Gigaspace a jeho skriňovom návese „Schmitz“ (HERPA, M 1:87/veľkosť H0)
Celý vianočný motív 2015 vidno na ťahači M-B Actros Gigaspace a jeho skriňovom návese „Schmitz“ (HERPA, M 1:87/veľkosť H0)

Jej pracovníci ich ale umelecky vyrezávajú v Južnom Tirolsku! V svetoznámom alpskom údolí Val Gardena/ Grödental – teda v Taliansku. Keďže Tirolsko sa v minulosti rozprestieralo na riadnom kuse Európy – a vládol mu raz gróf, inokedy pápež, či cisár… A keďže svet nikdy pokoja nemal, je Južné Tirolsko dnes v Taliansku, kým Severné v Rakúsku… Veď aj kedysi obrovská Vatikánska republika sa scvrkla už len na Vatikánsky štátik v Ríme – aj s vlastnou železnicou. Kým posledný cisár-pán u nás skončil aj so svojou tisícročnou érou Svätej rímskej ríše po prehratej I. svetovej vojne na smetisku dejín. Ešteže od 17. storočia aj k nám z Grödentalu prichádzajú všetci svätí! Z dreva. Lebo jeho obyvatelia sa aj v zime, v snehom zaviatom údolí, živili a dodnes živia vlastnou poctivou prácou! V lete drevorubačstvom, pastierstvom a roľníctvom, v zime zas vyrezávali z lipového či sosnového dreva v rôznych veľkostiach tých svätých – na predaj. Aj ich sami pomaľovávali – svetovo bezkonkurenčne. Ako inak by ich mohli aj sčasti pokrývať čistým plátkovým zlatom – už 300 rokov? Čo robia dodnes. Hoci na takej Matke Tereze by ste ligotavé zlato hľadali zbytočne – mala ho totiž v srdci i duši.

Staré, no teraz vianočne nové: Vianočné lietadlo 2015 – trojprúdový Lockheed L-1011 TriStar (HERPA Wings, M 1:500)
Staré, no teraz vianočne nové: Vianočné lietadlo 2015 – trojprúdový Lockheed L-1011 TriStar (HERPA Wings, M 1:500)

Nech jej Najvyšší dopraje večné miesto po svojej pravici! O tom s tým zlatom sa možno presvedčiť na známych Viedenských vianočných trhoch – aj v Stefansdom-e/Dóme svätého Štefana vo Viedni. I v rade ďalších, hlavne katolíckych kostolov tam – i vo zvyšku sveta. No aj vo vitrínach zberateľov… O.K. – ale prečo namiesto tej ľudsky ušľachtilej duše z albánskej rodiny v Macedónsku predstavujeme – čarodejníka? No, k tým pestrým autíčkam pasuje akosi lepšie – akcentujúc veselosť Vianoc i človeka. Hoci tá sa, žiaľ, viac a viac z jeho života dnes vytráca… Aj preto, lebo už v roku 1480 – to ešte náš svet nepoznal Indiána, no silu zlata a drahých kameňov áno, nehovoriac o „prostom ľude“ , ktorý síce ani zlato, ani tie kamene nikdy nemal, no veľmi dobre vedel, že po jedle s korením z Indie sa pije oveľa lepšie i viac – istý Erasmus Grasser, umelecký drevorezbár z Mníchova, dostal od tamojšej mestskej rady objednávku! Z čoho od závisti ozelenel celý tamojší cech drevorezbárov, ktorí ho predtým do svojich radov prijať nechceli. Erasmus mal z dreva vyrezať – tancujúcich moriskov! Tými si radní chceli vylepšiť svoj imidž i radnicu. Jasné – aby aspoň čosi z ich popularity prešlo konečne aj na nich… Grasser tú bandu žartujúcich šašov umelecky vyrezal – ten mal hlavu pod pazuchou, iný i nohy skrížené do X… atď, atď. – čo prostý ľud u nich miloval. Veď pri pohľade na ich smiešnosť na vlastnú biedu aspoň na chvíľu zabúdal – vidiac v nich šašov z radnice, no tu bez pretvárky.

Vianoce 2006 privítali MAN TGA XXL (s návesom) atmosférou mesta i jedličky
Vianoce 2006 privítali MAN TGA XXL (s návesom) atmosférou mesta i jedličky,

Tak idú, napokon, veci vždy dohromady! Hoci sa stále znova opakujú… I preto moriskovia-tanečníci smeli tancovať len v prestávkach mestských tanečných slávností tých čias. Ozaj, vedeli ste, že slovo „prostý“ sa dostalo do našich slovníkov až na prelome 19. a 20. storočia? Predtým si totiž „horných desaťtisíc“ aj v spomínanej slovnej väzbe vystačilo len so slovom „sprostý“… Ešte dodám, že Erasmus Grasser napokon zomrel ako najbohatší Mníchovčan!

Vianoce 2010 Volvo FH GL XL 08 (s návesom) idylkou osamelého vidieckeho kostolíka. Skrátka, klasika tu už bola...
Vianoce 2010 Volvo FH GL XL 08 (s návesom) idylkou osamelého vidieckeho kostolíka. Skrátka, klasika tu už bola…

A aj, že „moriskami“ nazývali posmešne obyvatelia Aragonského kráľovstva (1035 – 1516/1707) Maurov, ktorí potom, čo sami kus tohto územia pre seba dobyli, ho aj nádherne zveľadili – prinajmenšom architektonicky a vodohospodársky… Ibaže po skončení katolíckej reconquisty/znovudobytia – dodnes sa toto slovo vyslovuje „rekonkista“- a po ich násilnom pokrstení (z presvedčených vyznávačov Koránu sa stali okamžite vyznávači pápeža aj s jeho kresťanstvom) – ich zvyšky v roku 1609 bez majetku z krajiny definitívne vyhnali. Kam vlastne, nevie dnes už nik, no isté je, že poniektorí sa radšej prezliekli za šašov – aby si aspoň za pár drobných mohli „z tých hore“ aj naďalej verejne robiť psinu – a pritom neumrieť od hladu v base! Čo pripomína aj náš iba 13-centimetrový Čarodej podľa originálnej Grasserovej série moriskov, dnes uložených v Mestskom múzeu v Mníchove. Lebo na tamojšej radnici sú, pre istotu, už len ich kópie…

Adventné kalendáre HERPA s 24 prekvapeniami tu boli desaťročia – 2015 však už žiadny nebude. Vraj pre stále klesajúci záujem...
Adventné kalendáre HERPA s 24 prekvapeniami tu boli desaťročia – 2015 však už žiadny nebude. Vraj pre stále klesajúci záujem…

Okrem Čarodejníka napríklad aj Prešibanca, Flautistu, Roľníka, Španiela, Araba, Murína… a ďalších. Naše nebeské kvarteto i s dvoma modernými anjelmi v živom dialógu sú vlastne ich rodní príbuzní – z Talianska. O čomže sa asi tak rozprávajú? To prezrádza kurzíva nad našim posledným obrázkom… A propos, Harlekýn – komická postava pôvodne zo starej talianskej komédie, ktorá dala neskôr meno aj skutočným osobným automobilom, ba i lietadlu – a prepožičala ho aj ich modelom v mierkach M 1:87 a M 1:200 (HERPA), a v M 1:18 (MINICHAMPS).

modely železníc
modely železníc

A tak už len uistím najmä mladších spomedzi nás, že kým autá či lietadlo (ale aj najväčší brazílsky chrobák Harlekýn) nielenže našincovi dokážu riadne potriasť peňaženkou, ale v slove Harlekýny majú na konci správne slovensky tvrdý y (ypsilon) , kým živí ľudia v zhode s platnými pravidlami smú byť u nás na Slovensku oficiálne v množnom čísle vždy len s mäkkým i. C´est la vie… A nezabúdajme ani, že aj modelárska kvalita je skrátka kvalita – za lacný groš ju nezískaš! Zato s lacnými gypsovými šašami sa u nás dá stretnúť dnes už na každom kroku – hlavne pri masových akciách: pred voľbami, i na kadejakých púťach. Šťastné a veselé Vianoce 2015! – a konečne hádam aj aspoň trocha zdravší rok 2016!? Nám všetkým..!

Kto chce viac ako pekné modely vo vitríne, mal by čítať tieto klubové časopisy HERPA (text je paralelne nemecky/anglicky). Dôverne sa tu píše o modeloch, i o svete ich predlôh
Kto chce viac ako pekné modely vo vitríne, mal by čítať tieto klubové časopisy HERPA (text je paralelne nemecky/anglicky). Dôverne sa tu píše o modeloch, i o svete ich predlôh

TAK TI POVIEM JELAHIÁŠ…
…tí ľudia síce milujú rozprávky už ako deti, no potom už vôbec nerozmýšľajú – aj z nás, anjelov, si robia psinu! Na hodine náboženstva v druhej ľudovej ich síce učili, že my, anjeli, sme v skutočnosti neviditeľní – no ľac ho, ako si nás len všelijako predstavujú… -Mier s tebou, Akaiáš! Po prvé, náš Najvyšší stvoril človeka až na šiesty deň – čo stojí aj v Písme svätom hneď na začiatku – po hovädách a zemeplazoch, so všetkým, čo k tomu ešte patrí… Po druhé, už musel byť poriadne unavený, čo potvrdil zas tým, že ho, vlastne ich oboch, nechal z raja vzápätí našim kolegom vyhnať – čoby nepodarky… -Ó ty milý čas, Jelahiáš… ale uvedomuješ si vôbec, akí sú tí ľudia, ktorých my musíme aj pred nimi samotnými chrániť 24 hodín denne, nevďační? Pozri len: nebeskú hudbu by chceli mať stále a zadarmo, no krídla z husích bŕk im už nestačia! Ba celému nebeskému kvartetu už priviazali na krk aj zlatý povraz! Len aby ho, hneď po skončení anjelskej muziky, zavesili na nejakú haluz…

Prejsť na začiatok