Kubko Valkovič – nádejný „plochodrážnik“

Kubko-Valkovic–nadejny-plochodraznik01Nechcem si ani pripustiť tú predstavu, že by sa malému Peťovi Saganovi nebol dostal do rúk bicykel len preto, že by sa nenašiel v jeho okolí nikto, kto by mu ho poskytol. Nielen my, ale celý športový svet by prišiel o výnimočného cyklistu.

Žiaľ, nie každý talent sa rozvinie. Stovky, možno tisícky neznámych detí na Slovensku, ktoré disponujú mimoriadnym talentom pre nejaký šport, ho pre nepriaznivé podmienky nemôžu rozvinúť.

Kubko-Valkovic–nadejny-plochodraznik02Mal som veľkú radosť, keď mi pätnásťročný Jakub predstavil svoje sny a túžby. Sú základom budúcich úspechov každého mladého človeka. Rodičia si môžu vysnívať kariéru pre svoje deti. Aj v športe. Ale ak nedokážu svoje sny preniesť nenásilne do vôle detí, len zriedka sa kariéra detí vyvinie podľa priania rodičov.

Jakubko si svoj šport vybral sám. A začal som naozaj veriť, že o úspechoch na plochej dráhe plano nerojčí vo chvíli, keď zarachotil motor a mladý plochodrážnik z Hronských Kľačian odvážne rezal zákruty na plochej dráhe v Žarnovici. Ako bývaly aktívny športovec i tréner rozoznám talenty. Jakub má všetky vlastnosti, aby sa jeho talent rozrástol do veľkých rozmerov. Všimol si to aj majster Európy Martin Vaculík, ktorý je jeho vzorom.

Kubko-Valkovic–nadejny-plochodraznik03Plochá dráha je však náročný šport nielen na morálne vlastnosti a fyzickú zdatnosť. Vyžaduje aj hodne peňazí. Jedna pneumatika, ktorá stojí 40 eur, vydrží asi desať jázd, čo predstavuje asi dva tréningy. Ak k tomu pripočítame ďalšie náhradné dielce na motocykel, cestovanie na tréningy do Žarnovice dvakrát do týždňa, tak mladý talentovaný Jakub bude musieť urputne bojovať nielen na škvare. S výraznejšou podporou od svojich rodičov s biednymi príjmami rátať veru nemôže…

                                                                                  Peter KOZOLKA

Prejsť na začiatok